prva strana

Ponedeljak, 29. April 2024.

Revija KOLUBARA - Decembar 2002 > dodatak

prijava | registracija

revija

stav

prilike

ljudi

mediji

izbor

kultura

pisma

kalendar

dodatak

revija +

arhiva

impresum

pretraga

istraživanja

REGIONALNI PROSTORNI PLAN PODRUČJA KOLUBARSKOG OKRUGA

Osnovna uporišta i postavke



Osnovno strategijsko opredeljenje je postizanje većeg stepena funkcionalne integrisanosti područja Prostornog plana u prostor Republike Srbije. Bitnim se smatra obezbedjenje uslova za znatno veću saobraćajnu i ekonomsku integraciju planskog područja i u odnosu na okruženje, u prvom redu sa susednim funkcionalnim područjima, okruzima i metropolitenskim područjem Beograda, čemu posebno pogoduju saobraćajno-geografski položaj i planirani razvoj infrastrukturnih sistema na ovom području.

Jedan od važnijih preduslova je poboljšanje saobraćajne pristupačnosti. Izgradnja železničke pruge Valjevo - Loznica predstavljaće bitan faktor većeg otvaranja i integrisanosti sa okruženjem, pre svega podrinjskim područjem, kao i sa Republikom srpskom. Realizacijom autoputa, koji će povezati Vojvodinu sa Crnom Gorom, daleko povoljniji saobraćajni položaj će se neposredno odraziti na privredni razvoj ovog područja, a
posebno na pojedine urbane i industrijske centre.

Postizanje većeg stepena integrisanosti prostora Kolubarskog okruga podrazumeva smanjenje unutrašnjih subregionalnih razlika, odnosno kvalitativne promene u prostornoj, ekonomskoj i socijalnoj strukturi, naročito brdsko-planinskih područja sa izraženim disfunkcijama socijalnog i ekonomskog razvoja. Uporišta ravnomernijeg subregionalnog razvoja su: a. uvažavanje realnih faktora razvoja, i b. preduzimanje podsticajnih mera od strane državnih i drugih fondova za izgradnju i razvoj Kolubarskog okruga u funkciji razvoja lokalnih zajednica, izgradnju lokalne i regionalne infrastrukture i profitabilnih privrednih pogona.

Najvažnija grana razvoja područja Prostornog plana biće i dalje poljoprivreda, koja raspoloživošću poljoprivrednog fonda, kvalitetom zemljišta, tradicionalnom vezanošću stanovništva za ovu privrednu granu, izgradjenim kapacitetima i razvijenim zadružnim sektorom predstavlja jedan od najznačajnijih resursa za razvoj. Ovaj potencijal može angažovati deo radno sposobnog stanovništva, ali se ne može računati sa povećanjem obima angažovanja, zbog postojećeg viška radne snage u poljoprivrednoj proizvodnji. Intenziviranje razvoja poljoprivrede, posebno ratarstva i stočarstva, omogućiće brži razvoj i zasnivanje raznovrsnijih preradjivačkih kapaciteta.

Industrijski razvoj, posebno metalopreradjivačka industrija, uz neophodno prestruktuiranje, ostaće i dalje okosnica razvoja, dalje specijalizacije proizvodnje i privrednog povezivanja ovog područja sa Beogradom, Smederevom, čačkom, Užicem i drugim industrijskim centrima.

deo područja Prostornog plana (Ub, Lajkovac) će svoj razvoj zasnivati na eksploataciji i preradi resursa uglja. za deo pomenutih opština eksploatacija i prerada uglja javlja se i kao organičavajući faktor, najviše zbog ugrožavanja poljoprivrednog zemljišta, preseljenja stanovništva (i delova naselja), poremećaja režima voda i, posebno, zapošljavanja članova domaćinstava, koja ostaju bez poljoprivrednog zemljišta-ekonomskog osnova egzistencije.

Eksploatacija nalazišta nemetaličnih mineralnih sirovina (kvarcni pesak, kaolinska glina, krečnjaci) omogućiće disperzan razvoj proizvodnjih i preradjivačkih kapaciteta u većem, broju manjih centara na području opština Ub,Lajkovac, Ljig i Mionica, uz neophodno intenziviranje istraživačkih radova, bilansiranje i proveru ekonomske isplativosti eksploatacije ovih mineralnih sirovina.

Komparativne prednosti ovog područja za intenziviranje razvoja turizma i pratećih delatnosti zasnovaju se na turističkim resursima od acionalnog značaja (valjevske planine, banje, seoska područja, manastiri i dr.) i razvoju specifične, prepoznatljive turističke ponude, čime će se omogućiti aktiviranje novih turističkih područja i centara, pored Divčibara, Valjeva i Banje Vrujci. Bitan faktor potpunije valorizacije turističkog potencijala je blizina beogradskog i dela vojvodjanskog tržišta.